Jak zlikwidować wesz odzieżową?

Wizualnie wszy odzieżowe są bardzo podobne wizualnie do głowowych lub łonowych. Jednocześnie także żywi się krwią ludzką. Istotna różnica wynika z faktu, że wesz odzieżowa przebywa w fałdach lub szwach materiałów tekstylnych, także odzieży. Przedstawiamy jak rozpoznać wszy odzieżowe, a także jak można je skutecznie wyeliminować.

Jak wyglądają wszy odzieżowe?

Wesz odzieżowa jest dość małym owadem, który przebywa w ubraniach, pościeli czy kocach. Żywi się wyłącznie krwią człowieka. Dawniej była traktowana jako jeden z podgatunków wszy ludzkiej tuż obok wszy głowowej. Obecnie naukowcy twierdzą, że różnice są zbyt małe, aby utrzymywać ten podział. Skłaniają się do mówienia o występowaniu zmienności w obrębie tego gatunku.

Dorosłe osobniku wszy odzieżowej osiągają długość wynoszącą od 2,5 do 3,5 mm. Posiadają owalny, płaski i podzielony na segmenty kształt. Wyróżnia się u nich aż 6 nóg. Mogą posiadać różne kolory. Począwszy od brązowego aż po szary. Zazwyczaj cykl życia tej wszy wynosi maksymalnie 60 dni. Podczas jednego dnia potrzebuje od 1 do 5 dawek świeżej krwi ludzkiej. Umiera w przeciągu 7 dni po utracie dostępu do żywiciela.

Istotne jest, że w przypadku wszy ubraniowej nie występują skrzydła. Nie posiada zdolności do latania i skakania, dlatego przemieszcza się w trakcie kontaktu międzyludzkiego czy podczas wymiany ubrań lub innych tkanin.

Gdzie występuje wesz odzieżowa?

Wesz odzieżowa jest ogromnym problemem w przypadku osób żyjących w dużych skupiskach, które są na bakier z higieną. Najczęściej są to zakłady karne, obozy dla uchodźców. Jednak mogą się także zdarzyć w przypadku szkół, przedszkoli, hoteli. Nierzadko jest to także publiczna komunikacja.

Ugryzienia wszy odzieżowej

Podczas ugryzienia wszy odzieżowej dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Wraz ze śliną przekazywany jest antykoagulant, który uniemożliwia krzepnięcie krwi. Po pobraniu odpowiedniej porcji krwi, wesz samodzielnie oddziela się od człowieka i ponownie szuka schronienia w odzieży.

Po każdym ugryzieniu dostrzegalne są ślady. Zazwyczaj przybierają postać ciemnych plam, mogą być czerwone lub brązowe. Przybierają charakter grudek rumieniowo-obrzękowych. Ich średnica wynosić może nawet kilka centymetrów. Po ugryzieniu występuje świąd, dlatego żywiciel zaczyna intensywnie się drapać. W konsekwencji dochodzi do zaognienia ran, a to wiąże się z możliwością bakteryjnego nadkażenia. Na ugryzienia można zastosować leki przeciwhistaminowe lub glikokortykosteroidy, które zredukują stan zapalny.

Jak można wyeliminować wesz odzieżową?

Podczas dezynfekcji należy wykorzystywać specjalne środki owadobójcze, które należy wykorzystać do pokrycia wszystkich materiałów tekstylnych, a nawet pomieszczeń. Ich minusem jest wysoka toksyczność, dlatego zabieg powinien być przeprowadzony przez specjalistyczną firmę. Równie dobrze sprawdza się także drobna mgiełka, która rozpraszana jest w całym mieszkaniu podczas nieobecności domowników.

Istotne jest, aby przestrzegać reżimu sanitarnego, który opiera się na częstych kąpielach i regularnej wymianie odzieży czy pościeli. Jednocześnie doskonale sprawdza się także pranie odzieży w wysokich temperaturach, wykorzystanie suszenia maszynowego czy prasowanie. Wielkość ewentualnego problemu można zminimalizować poprzez wyrzucenie wszelkich niepotrzebnych tekstyliów.