+48 22 300 34 20 biuro@isseimi.pl

Wszystko, co trzeba wiedzieć o naskórkowym czynniku wzrostu (EGF)

kosmetyki z czynnikiem wzrostu

Wszystko, co trzeba wiedzieć o naskórkowym czynniku wzrostu (EGF)

Wzrastające wymagania w stosunku do kosmetyków sprawiły, iż oczekujemy, by już nie tylko pielęgnowały naszą skórę, ale również powstrzymywały procesy starzenia poprzez stymulowanie receptorów komórek do wytwarzania kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Obiecujące działanie w tym zakresie wykazują preparaty zawierające czynniki wzrostu.

Jak czynniki wzrostu wpływają na stan skóry?

Celem stosowanych zabiegów oraz produktów pielęgnacyjnych jest utrzymanie zdrowego, promiennego wyglądu skóry bez oznak starzenia. Możliwe jest to wtedy, gdy jej komórki wykazują zdolność do podziałów i odbudowy. Niestety, ale wraz z wiekiem procesy regeneracji ulęgają znacznemu spowolnieniu, co odbija się na wyglądzie skóry. Traci ona gładkość i jędrność i nawilżenie, ponieważ produkuje coraz mniej kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego – najważniejszych składników odpowiedzialnych za jej dobrą kondycję. Poszukiwanie substancji zdolnej do pobudzenia funkcji odbudowy i naprawy na poziomie komórkowym spowodowało zainteresowanie komórkowymi czynnikami wzrostu skóry. Stanowią one naturalnie występujące w naszych organizmach peptydy odpowiedzialne za przekazywanie do komórek informacji o potrzebie różnicowania się i dzielenia. Piękny i zdrowy wygląd cery powiązany jest z czynnikami odpowiadającymi za regenerację skóry:

  • EGF – naskórkowy czynnik wzrostu stymuluje komórki do podziału, czego efektem jest odnawiający się naskórek.
  • FGF – czynnik wzrostu fibroblastów pobudza komórki skóry właściwej (fibroblasty) do wytwarzania kolagenu i elastyny. Uruchamia procesy niezbędne do wytworzenia naczyń krwionośnych nowych tkanek, spowalnia obumieranie komórek naskórka.
  • KGF – czynnik wzrostu keratynocytów, czyli najliczniejszej grupy wśród komórek naskórka, które jednocześnie uczestniczą w biologicznej odnowie skóry. Do ich zadań należy produkcja keratyny.

Jak skuteczniej pielęgnować skórę?

W trakcie badań odkryto, że zaaplikowanie preparatu zawierającego skojarzone ze sobą czynniki wzrostu wpływa na zdolności autoregeneracji skóry. Dzieje się tak, ponieważ peptydy należące do grupy czynników wzrostu doskonale potrafią zidentyfikować problem i zainicjować kompleksowe działania naprawcze oraz wyznaczyć ich szlak na poziomie komórkowym. Skuteczne działanie kosmetyków z czynnikami wzrostu możliwe jest dzięki zastosowaniu opatentowanej technologii zapewniającej przenikalność peptydów do głębszych warstw skóry. W tym celu wykorzystuje się metodę inkapsulacji, aby w cząsteczkach liposomów zamknąć aktywne składniki, jakimi są EGF, FGF, KGF. Pielęgnacja osiąga więc nowy wymiar, ponieważ składniki aktywne pokonują warstwę rogową naskórka i przebijają się do skóry właściwej, by we właściwym miejscu wspomagać procesy naprawcze w komórkach. Rozwiązanie to oprócz gwarancji transportu składników do odpowiednich stref, pozwala na ich systematyczne uwalnianie i właściwe zaopatrywanie komórek. Odpowiednio stymulowane komórki biorą udział w produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, czego efektem jest jędrna i promienna cera.

Author Info

isseimi.pl