Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd się biorą wszy?

wszy - skąd się biorą

Niby banalne pytanie, skąd się biorą wszy w rzeczywistości okazuje się być trudne. Nie wiemy dlaczego nagle dzieci w przedszkolu lub w szkole mają problemy z tymi pasożytami. Robi się wówczas duże akcje i wszystko wraca po pewnym czasie do normy ale …do następnego razu. Wszy były obecne na ziemi zawsze, odkąd pojawili się ich żywiciele i pewnie na długo jeszcze zostaną. Musimy to zaakceptować, chociaż dobrze jest się trzymać od nich z daleka.

Wszyscy znamy wszy, chociażby z opowiadań, są to małe pasożytnicze owady, które mogą sprawić, że nasza skóra będzie swędziała i piekła.  Odpowiedź na pytanie skąd się biorą wszy nie jest prosta, ponieważ  mają one skomplikowany cykl życiowy i są zdolne do przetrwania w różnych środowiskach. W tym artykule dowiemy się więcej o tym, skąd pochodzą wszy i jak się nimi zarazić.

Przeczytaj: Ile żyją wszy na pościeli?

Źródła wszy

Wszy są pasożytami, które przenoszą się z osoby na osobę poprzez bezpośredni kontakt. Można je również złapać poprzez współdzielenie osobistych przedmiotów, takich jak czapki, grzebienie czy ubrania. Wszy nie mogą skakać ani latać, dlatego zazwyczaj przenoszą się na nowego gospodarza poprzez bliski kontakt fizyczny. Mają bardzo sprawne odnóża, dzięki którym łatwo i szybko przemieszczają się wzdłuż włosa czy włókna tkaniny. W ciągu minuty są w stanie pokonać ponad 20cm. Kiedyś uważano, że owady te biorą się z brudu i zaniedbań higienicznych lecz jest to przesąd, trudno się jest przed nimi ochronić.

Zrozumienie cyklu życiowego wszy

Wszy przechodzą przez trzy etapy rozwoju: jajo, nimfa i dorosły osobnik. Jaja, zwane gnidami, są składane przez dorosłe owady na skórze głowy lub innych owłosionych częściach ciała. Po około tygodniu, jaja wykluwają się, tworząc niewielkie twory zwane nimfami. Nimfy dojrzewają do dorosłych wszy po około tygodniu, a potem zaczynają składać własne jaja. Świąd i zaczerwienienie skóry głowy spowodowane są uszkodzeniem skóry przez aparat gębowy owadów. Żywią się one mianowicie krwią. Istnieje wiele gatunków tych owadów lecz na człowieku pasożytują na szczęście tylko trzy. Są to:

Wszy i środowisko

Wszy mogą przetrwać poza organizmem gospodarza przez około 48 godzin. Dlatego też można się nimi zarazić, używając rzeczy, których używała zarażona osoba. Wszy preferują ciepłe, wilgotne środowisko, dlatego są często spotykane w szkołach, przedszkolach, koloniach, obozach i innych miejscach, gdzie dzieci mają bliski kontakt fizyczny. Długość życia wszy to około 30 dni lecz w tym czasie samica składa ponad 300 jaj, które przyklejają się do włosa i wyglądają jak żel.

Zapobieganie i leczenie infekcji wszy

Zapobieganie infekcji wszy polega przede wszystkim na unikaniu bezpośredniego kontaktu z osobami zarażonymi. Powinno się również unikać współdzielenia przedmiotów osobistych, które mogły mieć kontakt z wszami. Jeżeli dojdzie do infekcji, dostępne są liczne środki, które pomagają pozbyć się ich, w tym szampony, kremy i lotions. Można również zastosować do płukania głowy ocet jabłkowy lub spirytusowy i wyczesać głowę specjalnym gęstym grzebieniem. Istotne jest również dokładne czyszczenie osobistych przedmiotów i otoczenia, aby zapobiec ponownemu zarażeniu.

Podsumowanie

Wszy są pasożytami, które przenoszą się z osoby na osobę poprzez bezpośredni kontakt lub poprzez współdzielenie osobistych przedmiotów. Zapobieganie infekcji wszy czyli wszawicy, zwanej też pedikulozą polega na unikaniu bezpośredniego kontaktu z zarażonymi osobami i używaniu wyłącznie własnych grzebieni, szczotek, ręczników. Na szczęście istnieje wiele metod pozbycia się pasożytów, gotowe preparaty do ich zwalczania można kupić w aptece ale trzeba je stosować kilkakrotnie w obrębie całej rodziny lub grupy. Konieczne jest również częste mycie oraz pranie odzieży. Nie jest już dla nas tajemnicą, skąd się biorą wszy i dlatego możemy uniknąć z nimi kontaktu.