Najlepsze sposoby jak nauczyć dziecko raczkowania

raczkowanie

Każdy rodzic nie może doczekać się i nie przestaje wypatrywać coraz to nowych rzeczy, których uczy się maluszek. Raczkowanie to duży krok w rozwoju dziecka i niezwykła radość dla rodziców. Należy pamiętać jednak, że każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie, a powinno zacząć raczkować w 5,5 – 12 miesiącu życia. Najważniejsze to nie wywierać presji na dziecku i dać mu przestrzeń na swobodny rozwój.

Kiedy pomóc dziecku nauczyć się raczkować?

Gdy przyjdzie odpowiedni czas, dziecko samo będzie pokazywać, że chce już zacząć raczkować albo że jest temu bliskie. Dopiero wtedy należy dziecku w tym pomóc. Jak to rozpoznać? Można zauważyć, że maluszek leżąc na brzuchu wykonuje różne ruchy np. przypominające pływanie. Może też robić mini pompki czy kołysać się w przód i w tył. Chociaż nie można wywierać nacisku na dziecko to warto zachęcić je do tej czynność obracając maluszka na brzuch. To zdecydowanie poprawi rozwój motoryczny dziecka, ponieważ uczy się tak utrzymywać równowagę, zaczyna się turlać, kołysać i pełzać – co jest już bliskie raczkowaniu.

Jak wspierać naukę raczkowania u dziecka?

W tym może pomóc czynność, która wykonują rodzice, często nieświadomie, motywując dziecko do poruszania. Mowa tutaj o rozkładaniu zabawek wokół dziecka. Gdy maluch zainteresuje się dana zabawką to za wszelką cenę chcę ją zdobyć. Wykonuje przy tym szereg różnych czynności, które mogą być wstępem do raczkowania. Warto wprowadzić takie zabawy, które wzmocnią mięśnie oraz prace nóg i rąk bobasa. Rezygnacja z leżaków czy kojców może być dobrym pomysłem przy nauce raczkowania. Należy pozwolić dziecku bawić się na podłodze, pamiętając by powierzchnia zabawy nie była zbyt śliska – może to zniechęcić dziecko do raczkowania. Należałoby podłożyć np. dywan. Dziecku, które dopiero uczy się podnoszenia, by pomóc utrzymać się na niestabilnych rękach można podłożyć pod pachy zrolowaną pieluszkę albo ręczniczek. Rodzice widząc chwiejność i niestabilność dziecka chcą je asekurować. Może się to wydać drastycznym posunięciem, ale po zabezpieczeniu miejsca zabawy należy z tego zrezygnować. Z takiej pozycji nie zrobi sobie krzywdy, a nauczy się radzić w takich sytuacjach co jeszcze bardziej mu pomoże w nauce.                                                                                                                                                                                           Gdy dziecko już trochę nauczy się raczkować i będzie pewnie się poruszało w tej pozycji można się pobawić np. w wesołe pieski czy dowolne zwierzątko. Rodzic schodzi do pozycji, w której jest dziecko i razem z nim raczkuje. Można ułożyć przeszkody z poduszek, pluszaków i innych zabawek. Maluch rozwinie motorykę ruchu i poćwiczy mięśnie, a dodatkowo będzie zachwycone z zabawy, zwłaszcza gdy uda mu się pokonać wszystkie przeszkody.

Co może być przyczyną nie raczkowania u dzieci?

Pamiętając, że każde dziecko rozwija się inaczej, gdy do 12 miesiąca życia nie podejmie żadnych prób raczkowania należy się udać do pediatry. Jednym z powodów nie raczkowania może być nieprawidłowe napięcie mięśni. Objawia się ono tym, że dziecko silniej i częściej odbija się jedną nóżką, pełza ciągnąc za sobą nóżki lub opiera się na zaciśniętych piąstkach. Innymi przyczynami mogą być wady serca, wady wzroku, dysplazja stawu biodrowego czy nadwaga. Jednak nie należy panikować i skonsultować się z lekarzem. Nie zawsze brak raczkowania jest spowodowany poważnym schorzeniem. Czasem przyczyną opóźnienia raczkowania jest brak lub niewystarczający impuls motoryczny. Czasem jest to zbyt mała ilość miejsca, ograniczone pole poruszania np. przez kojec. Zdarza się, ze dziecko w ogóle nie raczkuje tylko od razu przechodzi do chodzenia. Nie ma w tym nic złego, po prostu każde dziecko ma inaczej. Około 10 % dzieci tak ma.

Podsumowując

Wszystko na spokojnie, nie trzeba się śpieszyć czy sugerować się innymi dziećmi z otoczenia. Dziecko twojej koleżanki może raczkować w wieku 6 miesięcy, a twoje dziecku w wieku 12 i nie ma w tym nic złego. Najważniejsze by dziecko rozwijało się zdrowo. O czym należy pamiętać przy nauce raczkowania? Po pierwsze: przestrzeń i odpowiednio przygotowane podłoże. Maluch musi mieć dużo miejsca by swobodnie mógł się przekręcać, podnosić i tym podobne. A podłoże nie może być zbyt śliskie lub szorstkie, może to skutecznie zniechęcić dziecko do raczkowania. Wskazane są różne wyżej opisane zabawy : tor przeszkód, podkładanie ręcznika pod pachy czy rozkładanie zabawek.