Jak przygotować się do porodu?

jak przygotować się do porodu

Nadchodzi jeden z najważniejszych dni w życiu każdej kobiety – poród. Czy jesteś na niego gotowa? W tym artykule dowiesz się, jak przygotować się do porodu, aby ten przełomowy moment był jak najmniej stresujący.

Edukacja to klucz do sukcesu

Wiedza to siła, a w przypadku porodu to także spokój i pewność siebie. Zapisz się na kurs rodzenia, gdzie specjaliści nauczą Cię, czego możesz się spodziewać podczas porodu, jakie techniki oddychania warto znać, jak radzić sobie ze stresem i bólem. Szkoła rodzenia to przede wszystkim przygotowanie pary do narodzin dziecka do strony psychologicznej. Przyszli rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużą zmianą w ich życiu będzie pojawienie się dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby omówić w szkole rodzenia psychologię ciąży. Dzięki temu mężczyźni lepiej rozumieją obawy partnerki i są lepiej przygotowani na pojawienie się dziecka. Ważnym elementem szkoły rodzenia jest nauczenie par, jak pracować nad związkiem po narodzinach dziecka. Ich relacja nabierze bowiem wówczas zupełnie innego wymiaru i muszą oni zdawać sobie z tego sprawę.

Przygotuj plan porodu

Plan porodu to dokument, w którym zapiszesz swoje preferencje dotyczące porodu. To Twoja możliwość, aby wyrazić swoje oczekiwania i obawy, a także omówić je z zespołem medycznym.

Plan porodu jest nieobowiązkowy. O tym, jak go napisać, stanowią Standardy Opieki Okołoporodowej. Co powinno się znaleźć w planie porodu? Przyszła mama może w nim określić chęć:

• jak najszybszego pierwszego kontaktu z dzieckiem,
• obecności podczas porodu bliskich osób,
• skorzystania podczas porodu z lusterka,
• skorzystania z wanny lub prysznica na początku porodu,
• skorzystaniaze znieczulenia do porodu,
• uzyskania instrukcji co do przewijania, kąpania oraz karmienia noworodka,
• zarejestrowania porodu w formie video.

W planie porodu można napisać także o preferowanych pozycjach do porodu oraz oczekiwaniach względem sali porodowej (np. rodzaju oświetlenia lub możliwości włączenia podczas akcji porodowej muzyki). Może również określić, kto konkretnie ma przeciąć pępowinę po narodzinach.

Zadbaj o swoje zdrowie

Prowadzenie zdrowego trybu życia na kilka tygodni przed porodem ma kluczowe znaczenie. Regularne ćwiczenia, zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu – to wszystko pomoże Ci dotrzeć do dnia porodu w najlepszej formie.

Jeśli masz wystarczająco dużo siły, powinnaś także pomyśleć o przygotowaniu zapasów jedzenia na okres, kiedy maluszek będzie już na świecie, a ty nie będziesz miała wtedy zbyt wiele czasu na gotowanie. Przygotuj więc kilka smacznych, ale niezbyt pracochłonnych dań; podziel je na mniejsze porcje i włóż do zamrażarki.

4 tygodnie przed porodem warto także zadbać o swój wygląd: wydepilować okolice bikini, nogi oraz pachy, czy pójść do fryzjera. Świadomość, że zrobiłaś coś dla swojej urody, na pewno poprawi twoje samopoczucie.

Wybierz miejsce porodu

Wybór miejsca porodu to jedna z najważniejszych decyzji. Czy wolisz szpital, dom narodzin, a może poród w domu? Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, które warto rozważyć. Od 2019 roku dostępna jest obecna wersja portalu gdzierodzic.info, która stanowi bazę szpitali, położnych, szkół rodzenia, a także przystępnych artykułów edukacyjnych. Baza umożliwia wyszukanie szpitala w konkretnym mieście lub województwie i uwzględnia bardziej szczegółowe kryteria wyszukiwania. Możliwe jest również wyświetlenie szpitali z całej Polski według pozycji w rankingu, wtedy należy pozostawić pole wyszukiwania puste i kliknąć przycisk „znajdź szpital”.

W Rankingu Szpitali Gdzie Rodzić po Ludzku uwzględniane są szpitale z bazy, które mają zebrane przynajmniej 30 ankiet, wypełnionych przez kobiety, które urodziły w bieżącym roku oraz w ciągu ostatnich dwóch lat kalendarzowych. Ponieważ wyniki kolejnych wypełnionych ankiet są doliczane do wyników szpitali co 24 h, Ranking jest dynamicznie aktualizowany.

Przygotuj torbę do szpitala

Przygotuj wcześniej torbę do szpitala, aby uniknąć stresu i pośpiechu w dniu porodu. Upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz – od dokumentów, przez ubrania dla siebie i dziecka, po rzeczy, które pomogą Ci się zrelaksować.

Torba do szpitala powinna zawierać także rzeczy dla przychodzącego na świat maluszka. Do torby należy zapakować:

  1. jednorazowe pieluchy w najmniejszym rozmiarze;
  2. pieluchy tetrowe;
  3. bawełniane koszulki;
  4. bawełniane cienki czapeczki bez zawiązywania;
  5. śpiochy i kaftaniki;
  6. skarpetki i rękawiczki;
  7. kosmetyki – krem przeciw odparzeniom, chusteczki nawilżane;
  8. kocyk i rożek;
  9. octenisept do pielęgnacji pępka;
  10. jałowe gaziki

Rzeczy, które pakuje się do torby do szpitala, warto podzielić na te, które będą przydatne przed porodem i na te, które będą używane po porodzie.

Rzeczy niezbędne przed porodem i na czas porodu:

  1. ubrania – koszula nocna, T-shirty, szlafrok, ciepłe skarpety, kapcie, sweter lub bluza;
  2. jednorazowe pieluchy lub większe podpaski;
  3. jednorazowe chusteczki
  4. gumki, opaski, spinki do włosów, zwłaszcza przy długich włosach;
  5. akcesoria higieniczne i przybory toaletowe – grzebień do włosów, szczotka, szczoteczka do zębów, pasta do zębów, mydło, szampon, tonik do mycia twarzy, ręczniki papierowe, papier toaletowy, ręcznik;
  6. coś do jedzenia i picia (zwykle woda niegazowana z ustnikiem, gorzka czekolada);
  7. książka lub gazeta do poczytania w okresie oczekiwania
  8. talerze, sztućce, kubek do picia;
  9. termofor z ciepłą wodą w przypadku bólu;
  10. szminka nawilżająca;
  11. drobne pieniądze.

Rzeczy niezbędne po porodzie:

  1. koszula z rozcięciem, wygodna podczas karmienia;
  2. 5-6 par majtek najlepiej jednorazowych, siatkowych;
  3. poporodowe podpaski;
  4. staniki do karmienia, wkładki laktacyjne;
  5. tantum rosa;
  6. telefon komórkowy, ładowarka lub powerbank.

Zaangażuj partnera

Poród to nie tylko wyzwanie dla Ciebie, ale także dla Twojego partnera. Zaangażuj go w proces przygotowań do porodu, aby i on mógł czuć się ważny i potrzebny.

Podsumowując, przygotowanie do porodu to proces, który wymaga czasu, wiedzy i zaangażowania. Pamiętaj, że to jest Twój moment i masz prawo do decydowania o wszystkim, co z nim związane. Zaangażuj swojego partnera, zadbaj o swoje zdrowie i edukację, a na pewno staniesz na wysokości zadania.