Przyczyny wypadania włosów u kobiet

wypadanie włosów u kobiet

Wypadanie włosów jest problemem, który dotyka nie tylko mężczyzn, ale również kobiet. Często jest to temat wstydliwy i trudny do poruszenia, ale ważne jest zrozumienie, że nie jesteś sama. Zrozumienie przyczyn wypadania włosów jest pierwszym krokiem do znalezienia skutecznego rozwiązania.

Przyczyny wypadania włosów:

 • Fryzura: Twoja fryzura może powodować wypadanie włosów, jeżeli włosy są ułożone w sposób, który ciągnie je u nasady, np. ciasne kucyki, warkocze lub spięte w kok. Ten rodzaj utraty włosów nazywany jest łysienie trakcyjne oznacza. Jeśli mieszki włosowe są uszkodzone, utrata może być trwała.
 • Niedobór witamin.
 • Dieta (szybka utrata wagi).
 • Diety restrykcyjne.
 • Nadmiernie przetworzona skóra głowy włosów (łamliwość).
 • Substancje toksyczne, w tym chemioterapia, radioterapia i niektóre leki. Powodują one nagłą utratę włosów, która może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele. Dzieje się tak z włosami w fazie wzrostu. Czasami ten rodzaj utraty włosów może być trwały, jeśli mieszki włosowe są uszkodzone.
 • Ekstremalny stres fizyczny lub szok dla organizmu: powoduje to tymczasowe wypadanie włosów. Kategoria ta obejmuje takie zdarzenia jak utrata dużej wagi, operacja, anemia, choroba i narodziny dziecka.
 • Ekstremalny stres emocjonalny: choroba psychiczna, śmierć bliskiej osoby itp.
 • Nieprawidłowa tarczyca.
 • Leki i suplementy diety: leki na ciśnienie krwi, leki na podagrę i duże dawki witaminy A.
 • Zmiany hormonalne związane z ciążą, menopauza lub pigułki antykoncepcyjne.

Co powoduje wypadanie włosów u kobiet?

Przyczyny wypadania włosów u kobiet są różnorodne. Mogą obejmować faktory genetyczne, hormonalne, a także różne choroby i stany zdrowia. Niektóre z najczęstszych przyczyn to:

1. Zmiany hormonalne

Wypadanie włosów u kobiet często jest związane ze zmianami hormonalnymi. Menopauza, ciąża, a nawet antykoncepcja hormonalna mogą powodować wypadanie włosów.

2. Stres

Stres emocjonalny lub fizyczny może prowadzić do czasowego wypadania włosów. Jest to często spowodowane stresem fizycznym, takim jak operacja, choroba lub ekstremalne odchudzanie.

3. Niedobory żywieniowe

Niedobory witamin i minerałów, takich jak żelazo i biotyna, mogą prowadzić do wypadania włosów. Diety ubogie w białko również mogą przyczyniać się do tego problemu.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

Zapobieganie wypadaniu włosów zależy od przyczyny problemu. Niektóre strategie obejmują:

1. Zdrowa dieta

Dieta bogata w białka, witaminy A, C, D i E, a także żelazo i cynk, może pomóc w utrzymaniu zdrowych włosów.

2. Unikanie stresu

Praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja, yoga i głębokie oddychanie, może pomóc zmniejszyć stres i zapobiec wypadaniu włosów.

3. Leczenie medyczne

W niektórych przypadkach leczenie medyczne, takie jak minoksydyl lub finasteryd, może być skuteczne w zapobieganiu wypadaniu włosów.

Inne leki, które były badane, ale nie zostały zatwierdzone do stosowania w przypadku utraty włosów u kobiet, to:

 • Spironolakton i inne antyandrogeny.
 • Estrogeny.
 • Analogi prostaglandyn.
 • Sterydy.
 • Inne metody leczenia światłem.

Należy zauważyć, że kobiety nie mogą mieć menopauza nie powinna przyjmować leków stosowanych w leczeniu wypadania włosów bez stosowania antykoncepcji. Wiele leków, w tym minoxidil i finasteryd, nie są bezpieczne dla kobiet w ciąży lub kobiet, które chcą zajść w ciążę.

Zapobieganie wypadaniu włosów nie jest możliwe, jeśli jest ono spowodowane chorobą, starzeniem się, dziedzicznością lub obciążeniem fizycznym, takim jak uraz. Możesz zapobiec wypadaniu włosów z powodu żrących chemikaliów lub ciasnych fryzur, unikając ich. Możesz zapobiec wypadaniu włosów stosując zdrową dietę i dostarczając niezbędnych składników odżywczych w postaci witamin, minerałów i białek. Możesz rzucić palenie.

O ile samo wypadanie włosów nie jest groźne, o tyle kobiety z łysieniem mają tendencję do odczuwania dużej złości z powodu zmian w swoim wyglądzie. Te negatywne uczucia mogą wpływać na poczucie własnej wartości i życie społeczne. Ostatnie badania sugerują, że FPHL może być związany z takimi schorzeniami jak zespół metaboliczny, zaburzenia endokrynologiczne i cukrzyca.

Wypadanie włosów u kobiet jest problemem, który można skutecznie leczyć, gdy znamy jego przyczyny. Jeżeli zauważyłaś, że Twoje włosy wypadają w większych ilościach niż zwykle, skonsultuj się z lekarzem lub dermatologiem, aby znaleźć przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie.