Jak odróżnić przeziębienie od alergii?

Jak odróżnić przeziębienie od alergii?

Przeziębienie wiąże się z wystąpieniem łagodnych objawów ze strony układu oddechowego. Może to być podrażnienie gardła, katar, kaszel i zatkanie nosa. Podobne objawy daje alergia, zwłaszcza katar, kichanie i uczucie drapanie gardła po kontakcie z alergenem.

Dobrym sposobem na odróżnienie alergii od przeziębienia jest obserwacja czasu trwania objawów. Alergia utrzymuje się dłużej niż przeziębienie, które trwa maksymalnie 5-7 dni.

Warto również obserwować wyglądu wydzieliny z nosa. W katarze przeziębieniowym jest wodnista, ale gdy zalega w nosie, staje się żółta lub zielona. Przy alergii jest wodnista, ale przezroczysta. Poza tym znaczenie ma okres pojawienia się objawów. Alergia daje o sobie znać po kontakcie z alergenami np. pyłkami, kurzem lub sierścią. Najczęściej wzmożone dolegliwości alergiczne obserwuje się wiosną i latem.

Natomiast przeziębienie zwykle atakuje po kontakcie z chorą osobą oraz w sezonie jesienno-zimowym. Obecność dodatkowych objawów takich jak bóle mięśni, zmęczenie i stan podgorączkowy również wskazuje na infekcję, a nie na alergię.