Na co zwracać uwagę przy zakupie pralki? Praktyczny poradnik

Na co zwracać uwagę przy zakupie pralki? Praktyczny poradnik

Pralka to bez wątpienia jedno z najpotrzebniejszych urządzeń w każdym gospodarstwie domowym. Co jednak bardzo ciekawe, dość mało osób wie, w jaki sposób powinno się ją wybierać. Poniższe informacje z pewnością przybliżą nieco ten proces i pozwolą dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy zakupie pralki.

Jaka pojemność?

Na co powinno się zwracać uwagę przy zakupie pralki? Zdecydowanie najważniejsze jest sprawdzenie, jaka będzie jej pojemność. Wybór ten powinien być uzależniony od ilości domowników, ale też wielkości posiadanego domu. Jest to bardzo logiczne, gdyż osoba mieszkająca samemu w niewielkim mieszkaniu nie będzie potrzebowała dużej i drogiej pralki, która zajmie wiele cennej przestrzeni. W takim wypadku sprawdzi się pralka o pojemności do 5 kg. Jeśli jednak ma się dużo miejsca w domu, a oprócz pary dorosłych mieszkają w nim także dzieci, większa pralka jest bardzo zalecana. Umożliwi ona wypranie za jednym razem dużej ilości ubrań.

Klasa energetyczna pralki

Nie da się ukryć, że pralka to jedno z najbardziej energochłonnych urządzań w domu. Nie tylko musi dość długo pracować, aby wyprać ubrania, lecz dodatkowo podczas wirowania silnik pobiera sporo energii. Nic więc dziwnego, że każdy kupujący powinien przyjrzeć się klasie energetycznej kupowanego modelu pralki. Czym jest ten parametr? Określa on, na jakim poziomie jest roczne zapotrzebowanie na energię danego urządzenia. Im deklarowana przez producenta klasa będzie lepsza, tym mniejsze będzie zużycie energii, a więc i niższe rachunki.

Rodzaj ładowania

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie pralki? Dobrym pomysłem będzie upewnienie się w kilku kwestiach czysto użytkowych i praktycznych. Dobrym tego przykładem będzie sposób ładowania prania. Na rynku dostać można pralki z ładowaniem od góry, które jednocześnie są zwykle nieco mniejsze — są węższe i zajmują przez to o wiele mniej miejsca. Drugim typem jest dobrze wszystkim znana pralka z ładowaniem od przodu. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca, aby postawić pralkę drugiego typu, najlepiej zdecydować się właśnie na nią.
Kolejną sprawą, której warto się przyjrzeć, jest głośność pracy pralki. Jeśli będzie ona ustawiana w łazience, którą będzie można zamknąć, nawet dość głośne urządzenie nie powinno sprawiać problemów. Często jednak praktykuje się ustawianie pralki w kuchni, szczególnie w mniejszych mieszkaniach. W takim wypadku głośna pralka będzie generowała bardzo duży dyskomfort.

Dodatkowe programy prania

Ostatnią sprawą, której dobrze by było przyjrzeć się podczas kupowania pralki, to czy są dostępne w niej programy. Przyjmuje się, że im bogatsze będą możliwości programowania tego urządzenia, tym lepiej, gdyż będzie można lepiej i precyzyjniej dobrać charakterystykę pracy pod swoje potrzeby.