Trening 36 minut – dobry i skuteczny trening dla każdego

kobieta trenuje

Ruch to zdrowie. Skoro tak, to warto się ruszać, aby móc zadbać o siebie. Pomoże w tym codzienny trening. Ewentualnie, co drugi lub trzeci dzień, jeżeli na więcej nie pozwala czas. Każda osoba jest w stanie znaleźć dla siebie odpowiednia dyscyplinę sportową. Pływanie, piłka nożna, koszykówka, taniec, itd., – jest tego naprawdę dużo. Wśród licznych propozycji można znaleźć trening 36 minut. Czego można się po nim spodziewać? Oto kilka słów wyjaśnienia.

Trening 36 minut – co to jest?

O tej formie aktywności fizycznej mówi się dopiero od kilku lat. Wszystko przez to, że prace nad taką formą treningu trwały kilka dobrych lat, zanim można było powiedzieć, że udało się osiągnąć sukces. Trening ten został zoptymalizowany pod to, aby móc osiągnąć maksymalny sukces, który dopasowany jest do potrzeb ciała.

Ile trwa trening? Jak sama nazwa wskazuje, jest to zaledwie 36 minut. Tylko tyle wystarczy, aby móc osiągnąć maksimum efektów. Jednak ważne jest to, aby ćwiczenia odpowiednio zostały dopasowane. Na pewno nie można robić byle czego i byle jak, ponieważ może się okazać, że aktywność fizyczna nie ma sensu, a na dodatek będzie można samodzielnie wyrządzić sobie krzywdę. Co ciekawe, osoby odpowiedzialne za opracowanie tego planu treningowe wskazują, że wystarczy trenować tylko dwa razy w ciągu dziesięciu dni. Potem można zachować przerwę. Przy czym należy pomyśleć także o zdrowym odżywianiu, aby widzieć sens w tym, co się robi na siłowni. Na tak niewielką ilość aktywności fizycznej chyba każda osoba będzie w stanie znaleźć czas.

Obwodowy trening 36 minut

Czy trening ten jest skomplikowany? Nie. Skupia się on na angażowaniu wszystkich partii ciała. Ważne jest to, że wszystkie ćwiczenia wykonuje się w tzw. obwodach. Do wykonania tego treningu potrzebna jest jednak siłownia, a dokładnie maszyny, które można tam znaleźć. Wchodząc do miejsc, które reklamują tego typu usługi można zauważyć, że wszystkie maszyny ustawione są w kole. Ma to za zadanie ułatwić wykonywanie kolejno następujących po sobie ćwiczeń. Ćwiczenia wykonywane są na ośmiu maszynach. Można jednak spotkać się z tym, że w okręgu stoi więcej maszyn, jednak chodzi tu tylko o zwiększenie przepustowości.

Osoba ćwicząca ma do wykonania dwa ćwiczenia kardio i sześć ćwiczeń siłowych, jakie zostają wskazane przez trenera. Prawda, że nie ma w tym wielkiej filozofii? Cztery minuty trwa każde ćwiczenie kardio. Tylko jedna minuta przeznaczona jest na ćwiczenie siłowe. Jeżeli w treningu udział bierze większa ilość osób, wszyscy zmieniają się w tym samym czasie. Na zmianę maszyny i przygotowanie do działania ma się aż 30 sekund. Jest to wystarczająca ilość czasu.

Bezpieczny trening 36 minut

Wydawać by się mogło, że 36 minut nie pozwoli się w ogóle rozgrzać. Błąd. W ciągu tego okresu uda się wydać dwa pełne okresy, jakie są w stanie solidnie zaangażować wszystkie partie ciała. Co jest ważne, ma się do czynienia z pełni bezpiecznym treningiem. Można być pewnym co do tego, ponieważ zostało udowodnione to naukowo. Osoby ćwiczące mają do wykorzystania bezpieczne maszyny, których celem jest eliminacja obciążenia fizycznego. Większy nacisk położony jest na oporze elektrycznym. Wszystkie maszyny zostały tak opracowane, aby nie musieć się obawiać o takie sprawy, jak nieprawidłowa postawa ciała podczas ćwiczeń. Tym bardziej że nad wszystkim i tak czuwa trener, który obecny jest wciąż na sali monitorując na bieżąco postępy swoich podopiecznych.

Czy każdy może zapisać się na taki trening? Odpowiedzi na to pytanie udzieli trener i fizjoterapeuta. Zanim rozpocznie się taki cykl treningowy, spotkanie z nimi jest obowiązkowe. To oni będą w stanie podjąć decyzję o tym czy dana osoba może zapisać się na ćwiczenia. Zostaną także omówione cele, jakie dana osoba będzie chciała osiągnąć. Dzięki temu możliwe będzie ustalenie indywidualnego planu treningowego. Tak, aby nie okazało się, że ćwiczenia są zbyt intensywne i ich wykonanie – w szczególności na samym początku drogi – może okazać się dla poszczególnych osób problemem.